Jujitsu

Japońska sztuka walki wręcz – Jiu-Jitsu

W Japonii narodziło się nie tylko kung-fu. W siódmym stuleci naszej ery w Japonii powstało również Jiu-jitsu. Jest to jeden z najstarszych rodzajów walki wręcz. Powstanie jiu-jitsu przypisuje się pierwszym japońskim samurajom. Gdy tradycyjne techniki wojenne zawiodły i wojownik pozostał bez żaden broni, w walce musiał posłużyć się już tylko własnym ciałem. W późniejszych wiekach pozostawało mu oczywiście uzbrojenie. Samurajski wojownik mógł uzyskać przewagę nad przeciwnikiem zakleszczając go w uchwycie zwanym dźwignią. Japończycy w walce wręcz doszli do perfekcji. Kilkusetletnia praktyka pozwoliła im określić najbardziej newralgiczne miejsca w ciele człowieka. Dzięki temu wiedzieli jak za pomocą jednego ciosu odebrać życie przeciwnikowi.

Z czasem nauka walki wręcz Jiu-jitsu stała się elementarną częścią treningu samurajskich adeptów. Prawdę mówiąc trudno jest też jednoznacznie powiedzieć by to w Japonii doszło do narodzin Jiu-jitsu. Istnieje kilka hipotez na ten temat. Wszystko przez to, że w technice Jiu-jitsu można wyodrębnić techniki typowe dla innych sztuk walki. Jedna z nich wskazuje na chińskie pochodzenie Jiu-jitsu, druga na japońskie. Dowodem na japoński rodowód Jiu-jitsu ma być wielka kronika powstała w 720 roku. W kronice tej opisywany jest turniej walki wręcz, oraz techniki walki. Są one bardzo zbieżne z obecną formą Jiu-jitsu.

Głównym założeniem jest to by obezwładnić przeciwnika przy jak najmniejszym wysiłku. Niezwykle przydatna jest więc znajomość ludzkiej anatomii, a przede wszystkim słabych punktów. Znajomość ta przydaje się gdy chcemy obezwładnić szybko rywala. Można się też pokusić o stwierdzenie, że Jiu-jitsu jest jednym z najłagodniejszych rodzajów walki wręcz. Wbrew zasadom jiu-jitsu jest manifestowanie siły. W walce jiu-jitsu zawarta jest też pewna filozofia, szacunku do drugiego człowieka. Wojownik najpierw ustępuje z pola walki, nie manifestuje siły. Można więc śmiało pokusić się o stwierdzenie, że jiu-jitsu jest czymś więcej niż tylko sztuką walki. Dla trenujących od wielu lat jiu-jitsu jest sposobem na życie. Popularną odmianą jest również brazylijskie jiu-jitsu.

Polecamy