Muay Thai – Boks Tajski

Niebezpieczny tajski boks – Muay Thai

Muay thai można uznać za narodowy sport Tajlandczyków. Nie ma jednak mocnych dowodów historycznych na to by to właśnie Tajlandia była kolebką muay thai. Ościenne kraje Tajlandii toczą zażarte spory na ten temat. Oczywiście każde z nich przypisuje sobie muay thai jako sport narodowy. Z powstaniem muay thai związana jest legenda. Jeden z tajskich wojowników miał uwolnić się z niewoli, pokonując gołymi rękami aż 12 przeciwników. Wygrał oczywiście dzięki stosowaniu technikom muay thai. Pierwsze wiarygodne wzmianki o tej metodzie walki można znaleźć w Chuppasart, będący swego rodzaju biblią muay thai. Opisywała ona techniki walki. Prawdziwy rozkwit technik muay thai można datować na okres XVI wieku, za czasów króla Naresuana.

Trening muay thai wykonywał nie tylko on, ale cały dwór królewski oraz wszyscy wojownicy. Przez następne dwa stulecia udoskonalano techniki walki, wprowadzano również nowe metody walki wręcz. Niebywała popularność muay thai tkwi w jej skuteczności. Co więcej w XVII wieku muay thai stała się sposobem na spędzanie wolnego czasu dla niemal wszystkich ówczesnych grup społecznych. Od tego też czasu muay thai stała się obowiązkowym elementem treningu każdego tajskiego żołnierza. Dopiero w latach 30-tych wprowadzono przepisy dotyczące walki muay thai, wtedy też walki te ograniczyły się wyłącznie do ringu.

W muay thai pojawiły się też elementy boksu angielskiego i w ten sposób powstała nowoczesna odmiana muay thai nazywana tajskim boksem. W przeciwieństwie do tradycyjnego boksu, w muay thai dozwolone jest używanie w trakcie walki łokci i kolan. Swoją drogą łokcie mogą stanowić również doskonałą formę obrony. To właśnie za sprawą stosowania tych elementów, boks tajski uznawany jest za jeden z najbrutalniejszych sportów na świecie. Łokciem można na przykład doprowadzić do krwawienia przeciwnika. Ponadto w boksie tajskim dozwolone jest stosowanie uderzeń kolanami oraz stopami. Mocniejszy efekt można osiągnąć poprzez atakowanie przeciwnika stopą w to samo miejsce co wcześniej.

Polecamy