MMA – Mixed Martial Arts

Mixed Martial Arts (MMA w skórcie)

Już starożytni mieli swoją odmianę walk MMA. Było to swego rodzaju połączenie zapasów oraz boksu i nosiło miano pankrationu. Oczywiście współczesne MMA nie wiele ma wspólnego ze starożytną odmianą tego sportu. Zalążków współczesnych walk MMA należy upatrywać się w latach 20 ubiegłego wieku. W tym też okresie na terenie Brazylii organizowano walki, na których wszystkie chwyty były dozwolone. Współczesne mieszane sztuki walki tak naprawdę jednak, swoje źródła ma w latach 70-tych. To wtedy też miał miejsce słynny pojedynek między królem boksu Muhammadem Ali oraz królem japońskich zapasów Antonio Inoki. Daleko było jednak przy tej walce do zasad obowiązujących w dzisiejszym MMA.

Prawdziwa walka MMA zorganizowana była dopiero w 1993 roku. Pierwszy turniej mieszanych sztuk walki był tak naprawdę konfrontacją uczestników stosujących różne dyscypliny walki od jiu-jitsu czy na tajskim boksie kończąc. Choć wydaje się, że sport ten jest bardzo brutalny i nie obowiązują w nim żadne reguły jest inaczej. Dwie najważniejsze zasady obowiązujące w walkach MMA mówią o tym, że nie można atakować oczu przeciwnika jak również krtani, niedopuszczalne jest gryzienie przeciwnika. Udział sędziów w MMA jest ograniczony. Mają oni nie za zadanie oceniać, a nie dopuszczać od masakry jednego z uczestników walko. Tak jak w boksie, tak przy MMA występują kategorie wagowe gdzie waga lekka odnosi się do uczestników mających mniej niż 90 kg. Waga ciężka to z kolei zawodnicy mający więcej niż 90 kg.

W przypadku walk MMA trzeba wykazać się nie lada kondycją. Jak sama nazwa wskazuje walki MMA składają się z mieszanych sztuk walk. By zwyciężyć nad przeciwnikiem można walczyć według technik uprawianych w boksie, kickboxingu czy jiu-jitsu. W Polsce MMA cieszy się ogromną popularnością. Powstaje coraz więcej szkół , których można uczyć się zasad mieszanych sztuk walki. W dowolnym celu. Na zajęciach mogą uczestniczyć nawet kobiety, chociażby po to by nauczyć się samoobrony czy poprawić swoją kondycję fizyczną. W większych miastach znajdują się również sekcje profesjonalnie przygotowujące do zawodów MMA.

Polecamy